PIT 2017 on-line

Aktualności

Dodano:2009-12-31, Pożar kina TATRY w Wolsztynie

 

Dzień 30 grudnia 2009 roku długo pozostanie w pamięci mieszkańców   i  strażaków  z Wolsztyna. Ok. godz. 5.52 Dyżurny Stanowiska Kierowania otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku zlokalizowanego w zwartej zabudowie. Płonął obiekt byłego kina Tatry.
Na miejsce wysłano w pierwszym rzucie zastępy z JRG Wolsztyn  a następnie zastępy z OSP Kębłowo, Świętno, Obra, Siedlec, Tuchorza, Kopanica. Działania pierwszych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie wprowadzono rotę w sprzęcie ochrony dróg oddechowych do wnętrza budynku. Odłączono zasilanie w energię elektryczną. Z uwagi na bardzo duże zadymienie oraz oznaki świadczące o możliwości zawalenia stropu kierujący  podjął decyzję o wycofaniu roty z wnętrza budynku. Na miejsce zdarzenia zadysponowano pogotowie ratunkowe oraz energetyczne. Teren zabezpieczały patrole Policji i Straży Miejskiej.  Równocześnie prowadzona była ewakuacja ludzi z budynków sąsiadujących z kinem.  Ogółem ewakuowano 15 osób. Żadna z ewakuowanych osób nie odniosła obrażeń. Działania gaśnicze skupiły się przede wszystkim na obronie sąsiednich budynków. Wodę do zdarzenia dostarczano z sieci hydrantowej oraz z punktu zorganizowanego na jeziorze. Do zdarzenia zadysponowano podnośnik hydrauliczny z Komendy Powiatowej w  Grodzisku WLKP. W wyniku gwałtownego rozwoju pożaru nastąpiło zawalenie konstrukcji dachu i w dalszej kolejności stropu oraz część ściany bocznej.
Po podmianie zastępów OSP z Wroniaw, Tłok i Starego Widzimia i Kębłowa, działania polegały na usunięciu luźnych elementów muru zewnętrznego które zagrażały przyległym budynkom. W pomieszczeniach przeprowadzono odgruzowanie i przeszukanie pod kątem ewentualnego przebywania tam osób.
Na miejsce pożaru przybyli Starosta i V-ce Starosta Wolsztyński oraz Burmistrz Wolsztyna, którzy zapewnili lokale zastępcze oraz ciepłe napoje dla ewakuowanych osób. Na miejsce przybył również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego - który podjął decyzję o zamknięciu części ulicy Poznańskiej oraz umożliwieniu wejścia mieszkańców do sąsiednich budynków ewakuowanych wcześniej, po zakończeniu działań prowadzonych przez straż. Wydał właścicielowi również nakaz rozbiórki budynku.
Spaleniu uległa konstrukcja dachowa wraz z wyposażeniem budynku. Straty zostaną oszacowane przez właściciela budynku po oględzinach pogorzeliska. W wyniku prowadzonych działań  uratowano budynki mieszkalne zlokalizowane w bezpośredniej bliskości kina. Teren przekazano  pełnomocnikowi właściciela do zabezpieczenia i nadzorowania.
Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wolsztynie pod nadzorem Prokuratury.
W zdarzeniu uczestniczyło 16 zastępów i 80 strażaków (w tym GBA 2,5/16 i GBM 3/8 oraz 14 strażaków z OSP Kębłowo).
 
Tekst: st.kpt. Sławomir Śnita
www.strazpowiatwolsztyn.pl
Foto: UM w Wolsztynie www.wolsztyn.pl

 Projekt strony współfinansowany przez Unię Europejską
ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Zawartość strony stanowi własność Ochotniczej Straży Pożarnej w Kębłowie.
Kopiowanie, powielanie lub publikacja zamieszczonych materiałów bez zgody właściciela stanowi naruszenie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. 2008 - 2021. www.straz.keblowo.pl. Projekt strony wykonał: Damian Sarbak.

stat4u