PIT 2017 on-line

Aktualności

Dodano:2016-01-19, Ćwiczenia z ratownictwa lodowego


W sobotnie popołudnie 16 stycznia br. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kębłowie zorganizowali ćwiczenia z ratownictwa lodowego przy ujściu Dojcy z Jeziora Wolsztyńskiego w Wolsztynie. Miejsce ćwiczeń wybrane zostało nieprzypadkowo. W tym miejscu lód jest bardzo kruchy, dzięki czemu można przećwiczyć różne scenariusze prowadzenia akcji ratunkowej w przypadku zarwania lodu pod  przypadkową osobą. Nadzór na ćwiczącymi sprawowali funkcjonariusze KP PSP w Wolsztynie, którzy kilka dni wcześniej wzięli udział w  warsztatach z zakresu ratownictwa lodowego zorganizowanych przez Ośrodek Szkolenia KW PSP w Poznaniu.
Panujące warunki atmosferyczne oraz załamująca się pokrywa lodowa pozwoliły na zobrazowanie sytuacji w jakich przyjdzie strażakom prowadzić działania ratownicze oraz przećwiczyć techniki samoratowania. Ponadto zapoznano ratowników z różnorodnym sprzętem umożliwiającym dotarcie do poszkodowanego oraz jego ewakuację. Na koniec szkolenia każda z grup przeprowadziła pozorowaną akcję ratowniczą w oparciu o dostępny sprzęt oraz poznane techniki. Wymagania jakie stawiane są naszym strażakom mobilizują ich do częstych ćwiczeń. Dziś straż pożarna to nie tylko gaszenie pożarów czy też wyjazdy do wypadków komunikacyjnych. Strażakom bowiem nałożono szereg specjalności. Strażacy z OSP Kębłowo swoją gotowość muszą mieć również w dziedzinie takiej jak ratownictwo wodne i przeciwpowodziowe. W związku z tym konieczne są treningi w każdych warunkach atmosferycznych oraz każdej porze dnia i nocy. W sobtnich ćwiczeniach udział wzięło 12 druhów z naszej jednstki.

 Projekt strony współfinansowany przez Unię Europejską
ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Zawartość strony stanowi własność Ochotniczej Straży Pożarnej w Kębłowie.
Kopiowanie, powielanie lub publikacja zamieszczonych materiałów bez zgody właściciela stanowi naruszenie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. 2008 - 2021. www.straz.keblowo.pl. Projekt strony wykonał: Damian Sarbak.

stat4u