PIT 2017 on-line

Aktualności

Dodano:2017-12-17, Groźny wyciek substancji ropopochodnej do jeziora Berzyńskiego

W piątek, 15 grudnia 2017 roku, około godziny 9 rano do Urzędu Miejskiego w Wolsztynie wpłynęła informacja o wycieku substancji ropopochodnej przy ulicy Przemysłowej w Wolsztynie. Substancja dostała się do kanalizacji wód opadowych, a następnie wpłynęła do jeziora Berzyńskiego.

O zagrożeniu poinformowano odpowiednie instytucje w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie, KW PSP w Poznaniu oraz policje, burmistrza miasta Wolsztyn i starostę powiatu wolsztyńskiego. W pierwszej kolejności do działań zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wolsztynie. Kierujący Działaniami Ratowniczymi rozpoznał sytuację i zdecydował o wezwanie pomocy w postaci Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Leszna oraz zastępów OSP. Z uwagi na duży obszar, na którym znajdowała się substancja ropopochodna zdecydowano o skierowaniu na miejsce większych sił i środków. Na miejsce wysłano SGRChem-Eko z Poznania (JRG 6). Działania strażaków miały na celu zminimalizowanie skutków zdarzenia. Akcja prowadzona była z lądu, a także z powierzchni wody przy pomocy łodzi motorowych. Na obszarze jeziora rozstawiono specjalne rękawy ograniczające rozprzestrzenianie się wycieku. Zabezpieczono także miejsca odpływu wody. W miejscu, gdzie wystąpiło zanieczyszczenie wody pobrano jej próbki i przekazano do badań w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska. Działania straży pożarnej wspierane były przez policje, straż miejską i przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej w Wolsztynie.

Trwają czynności wyjaśniające źródło wycieku substancji.  

Strażacy z naszej jednostki wraz z strażakami z JRG Leszno, Wolsztyn oraz OSP Świętno i Obra działania w związku z tym zdarzeniem prowadzili także w sobotę 16 grudnia. Natomiast w niedzielę 17 grudnia około godziny 11:20 zastęp z naszej jednostki udał się na ulice Sadową w Wolsztynie gdzie w jednym z budynków doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym

 

Więcej zdjęć z zdarzenia na facebooku --> Kliknij tutajProjekt strony współfinansowany przez Unię Europejską
ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


Zawartość strony stanowi własność Ochotniczej Straży Pożarnej w Kębłowie.
Kopiowanie, powielanie lub publikacja zamieszczonych materiałów bez zgody właściciela stanowi naruszenie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. 2008 - 2024. www.straz.keblowo.pl. Projekt strony wykonał: PRESSTU.PL.

stat4u